Discursul Vârstnicului Christoffel Golden la Congresul Mondial al Familiei

Al XII-lea Congres Mondial al Familiei, 14-16 septembrie 2018, Chișinău

În perioada 14-16 septembrie 2018 la Chișinău s-a desfășurat cel de-al XII-lea Congres Mondial al Familiei. La ceremonia de închidere a congresului  a vorbit  reprezentantul Autorității Generale a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, membru al Cvorumului celor Șaptezeci, Vârstnicul Christoffel Golden.

Într-un discurs adresat unui public internațional, Vârstnicul C. Golden a declarat:

'Credința noastră  religioasă este strâns legată de familie. Aceasta se referă la, ceea ce la acest congres se numește,  familia naturală sau tradițională. Cu toate acestea, suntem conștienți că o astfel de familie este una ideală, care nu este întotdeauna realizabilă, cel puțin în viața de pe pământ. Trăim într-o diversitate de condiții.  Se pare că prea mulți suferă de singurătate, incapacitatea de a avea copii. Din această cauză idealul devine de neatins pentru ei'.

Vârstnicul Golden a menționat contribuția Papei Francisc, a Patriarhului Bisericii Ortodoxe Ruse Kiril și a altor reprezentanți ai organizațiilor religioase, în consolidarea familiilor tradiționale.

De asemenea, el și-a exprimat încrederea în necesitatea unui dialog deschis cu cei ale căror viziuni, atitudini și stil de viață sunt în contradicție cu valorile familiei tradiționale:

'Fără o interacțiune necesară nu ne putem familiariza cu convingerile, cultura și experiența celor ale căror opinii sunt diferite de ale noastre'.

Vârstnicul Golden a împărtășit participanților la eveniment, secretul menținerii unei familii fericite:

'În spiritul acestui congres aș dori să vă împărtășesc câteva principii și abordări, care, pe parcursul a aproape două secole,  au întărit familiile Sfinților din Zilele din Urmă. Acestea includ rugăciunile regulate de familie, serile și consiliile de familie, studiul Scripturilor, a istoriei familiei și, desigur, vacanțele de familie și de divertisment!'

În cadrul congresului vârstnicul Golden s-a întâlnit cu o serie de personalități publice și religioase și a discutat despre perspectivele de colaborare și cooperare.

Congresul mondial al familiilor reunește sute de organizații, zeci de mii de activiști și milioane de susținători din întreaga lume. La moment este una dintre cele mai reprezentative inițiative internaționale  în apărarea familiei tradiționale și a valorilor morale.